AKT1 er ny dansk og nordisk radiodramatik. Live. I København. Med publikum. Og med Danmarks bedste instruktører, lydscenografer og skuespillere. AKT1 giver skrivende talenter – romanforfattere, digtere, dramatikere og andre kunstnere – mulighed for at debutere som radiodramatikere med deres allerførste hørespil. Herefter lægger vi dem i hænderne på et hold scene-kunstnere, tænder for mikrofonerne – og optager nyskreven dramatik i et levende one take foran publikum. AKT1s hørespil kan efterfølgende høres som podcasts på iTunes, Soundcloud og på vores hjemmeside.

AKT1 består af Niels Erling, Marie Bjørn, Nanna Sofie Bjerre Jelsgaard, Signe Lene Christiansen, Anders Thrue Djurslev og Thea Kulavig med Morten Frank og Anders Munch Amdisen som faste lydteknikere. Vores jingle er komponeret af Kristian Siig Kamp Damgaard.

følg os på:

kontakt:

      hørespil          events

45
16

    se alle

OM

Niels Erling

kunstnerisk leder

Niels@akt1.dk

Anders Djurslev

formidlingsansvarlig

Anders@akt1.dk

Marie Bjørn

dramaturg/bearbejdningsansvarlig

Marie@akt1.dk

Nanna Jelsgaard

kreativ produktionsleder

Nanna@akt1.dk

Morten Frank

Teknisk ansvarlig

Info@akt1.dk

Anne Vraaby

Projektmedarbejder

Anne@akt1.dk

Akt1 2017 / info@akt1.dk

AKT1 er støttet af Statens Kunstfonds Projektstøtteudvalg for Scenekunst, Københavns Scenekunstudvalg og Danske Dramatikere - Tak for det!